Dziś kilka słów o budowie szklarni. Na zdjęciu poniżej mój tunel, który stoi od poprzedniej wiosny. Na zimę miał zdjętą folię którą już kilka dni temu zaciągnąłem, i po uporządkowaniu i przygotowaniu wnętrza czeka na pomidorki i papryczkę. Wymiary: dł. 5m, szer. 3m wys. ok. 2m. Nieco zmodyfikowany ponieważ wstawiłem własnej roboty drzwi z poliwęglanu komorowego po obu stronach tunelu.
Szklarnia z okien - budowa...
Szklarnia ta jest w planach jest od lata poprzedniego roku, kiedy dostałem kilka dość dużych, ładnych okien z drewnianymi ramami. Całą konstrukcję oparłem na bazie wymiarów tych okien.
Dach planuję zrobić z foli tunelowej wielosezonowej. Szkielet jeszcze nie jest skończony - brakuje kilku elementów "dachu" oraz stężeń, które usztywnią całą konstrukcję. W zasadzie to jest ona już teraz bardzo stabilna, ale na wszelki wypadek aby piony gdzieś nie pouciekały została podparta deskami.
Całkowite wymiary zewnętrzne szklarni to 5,4m x 3,2m x 2m (2,60m w szczycie).
Cała konstrukcja stoi na wylanych w ziemi betonowych "stopkach". Teren u mnie jest pochyły na południową stronę, więc stopki poziomują całą podstawę. Narożne stopy mają zalane 0,5 metalowe płaskowniki, które wystają ok 15cm i do których przykręcę cały szkielet. Wiatr go chyba nie poderwie..;)
Materiałem do budowy są kantówki sosnowe. Główne słupy z kantówek 8x8cm. podłużnice 6x8cm oraz elementy dachu 6x6cm. Deski szer. 20cm grubości 3cm. Myślę że to aż nadto takie grubości kantówek i desek, bo wszystko sprawia wrażenie bardzo masywnego.
Dziś pokaże tylko jak wygląda niekompletna konstrukcja, ale wkrótce opiszę jak skręcona jest konstrukcja, jakimi elementami itd. W tech chwili jeszcze zawsze trzeba gdzieś coś przyciąć, coś dokręcić itp, ale póki co to dopiero część budowy - przede mną jeszcze montaż okien, drzwi, środkowego słupa, stężeń, kantówek na dachu, kątownika na szczycie na którym będzie opierała się folia itd. Temat będzie kontynuowany...
Całość konstrukcji całkowicie skręcana wkrętami. Główne połączenia skręcane wkrętami 160x6 w otworach nawiercanymi wiertłem 3mm i 5mm. Pozostałe połączenia skręcane odpowiednio mniejszymi wkrętami,
Po skończeniu i skręceniu pozostałych elementów dachu wszystko wygląda tak:
Dodałem po jednym stężeniu na mniejszych bokach żeby usztywnić konstrukcję ale nie wiem czy tak zostanie. Pozostało jeszcze idealnie wszystko wypoziomować i pionować, zaimpregnować solidnie i zmontować okna dla ostatecznego usztywnienia całej budowli. Najtrudniejsze będzie zrobić dwa otwieralne okna na największym boku (okna 125cm szer. x 155cm wys.) oraz zmontować drzwi z szybami po obu stronach szklarni. Reszta to już tylko zabawa,
EFEKT FINALNY:
Wiosna 2016:
Super!
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńa czy bylbys zainteresowany zbudowac cod podobnego u mnie na dzialce? mieszkam okolice Nadarzyna
OdpowiedzUsuńPodaje namiar do mnie: olaciolek@gmail.com
OdpowiedzUsuń